Ponadprogramowe honorarium dla pracownika za przepracowane nadgodziny

Osoby przewodniczące prywatną działalność gospodarcza vat bez wątpienia muszą przestrzegać wielu mnogich norm prawnych, które dotyczą różnych zagadnień. Na pewno każdy przedsiębiorca musi proporcjonalnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym i przykładowo dbać o obowiązek podatkowy vat, albowiem płacenie podatków jest obowiązkiem każdej legalnie działającej firmy lub także przedsiębiorstwa.

Obowiązek podatkowy

Autor: SuperTowTrucks Blog
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli przedsiębiorca prowadzi aktywność, w jakiej zatrudnia pracowników to musi dodatkowo przestrzegać norm połączonych z prawem pracy, między innymi norm określających czas pracy. Standardowy czas pracy wynosi 8 godzin, w niektórych branżach istnieje również układ 12 godzinny, chociaż pracownicy, jacy pracują w systemie 12 godzinnym mają również inny układ dni wolnych od pracy. Nieraz jednakże zdarza się tak, że pracodawca chce, by pracownik pozostał w pracy dłużej, są to tak zwane nadgodziny. I tu pożądane byłoby zadać sobie ważne pytanie – czy pracownikowi przysługuje wolne za nadgodziny? A być może należy mu się dodatkowe honorarium? Czytaj też .

Pracownik, jaki pracuje na nadgodziny winien dostać z tego tytułu wynagrodzenie. Według określonych norm prawnych osoba, która pracuje na nadgodziny powinna dostać (prócz zwyczajnego wynagrodzenia) dopłacenie w wysokości 100 procent wynagrodzenia za pracę, która przypada po nocy i w dni wolne od pracy (niedziele, święta). Jednak na wniosek pracownika pracodawca zdoła również udostępnić mu dni wolnych w zastępstwie za przepracowane nadgodziny. Jeżeli pracownik (polecamy stronę) dostaje dni wolne za nadgodziny to nie przysługuje mu już ponadplanowe zadośćuczynienie z tytułu przepracowanych nadgodzin.

Warto podobnie wspomnieć, że udostępnienie czasu wolnego w zastępstwie za nadgodziny powinno nastać do końca okresu rozliczeniowego, dodatkowo okres wolny obejmuje o połowę więcej przepracowanego na nadgodzinach czasu. Oczywiście udostępnienie pracownikowi czasu wolnego w zastępstwie za nadgodziny w żadnym przypadku nie może sprawić obniżenia wynagrodzenia, jakie pracownik przyjmuje za skończony miesiąc pracy. Czytaj też