Rola i znaczenie opakowań w dzisiejszym handlu różnymi towarami, zalety i wady opakowań z drewna.

Podczas sprzedaży produktów niebagatelną rolę odgrywają opakowania. Mają one mnóstwo istotnych zadań, przede wszystkich ich podstawowym zadaniem jest ochrona samego produktu przed możliwością uszkodzenia i zewnętrznymi czynnikami.

Samo opakowanie ma za zadanie przeciwdziałać zabrudzeniu, popsuciu czy też przedostaniu się powietrza do sprzedawanych elementów, ale także spełnia ważną rolę informacyjną – niekiedy właśnie na opakowaniu znajdują się najważniejsze informacje co do składu, terminu ważności czy sposobu użytkowania. Lecz opakowanie pełni również bardzo ważną rolę promocyjną i marketingową – przecież od niego zależy atrakcyjność sprzedawanego towaru, nawet najwspanialszy towar w kiepskim opakowaniu ma dużo mniej szans na odpowiednią sprzedaż i przeciwnie, przyciągające wzrok opakowanie dla towarów gorszej jakości może w dużym stopniu zwiększyć ich popularność. W przypadku drogich produktów opakowanie spełnia jeszcze jedną niezwykle istotną rolę – oznajmia klientowi, że towar jest najlepszy jakościowo, i można wydać na niego trochę więcej niż za konkurencyjne produkty. Przykładem mogą być skrzynki na wino, trunek w nie zapakowany przedstawia się dużo bardziej ekskluzywnie niż zwykła butelka stojąca na sklepowej półce.

Autor: SmakProstoty.pl

Przy transporcie towarów przeważnie używane są opakowania drewniane. Zalicza się do nich pojemniki, skrzynki, beczki i łubianki. Posiadają one sporo zalet, przez to nadal są popularne, chociaż coraz częściej w wielu sytuacjach zastępuje się je opakowania z plastiku. Jednak nie w każdym przypadku będzie się tak dało, i nadal w licznych zastosowaniach drewno (polecamy sklep dla stolarza) będzie nie do zastąpienia. Na przykład przy owocach i warzywach nadal niezwykle popularne są skrzynki drewniane, dzięki temu, że drewno chłonie wilgoć i daje specyficzny mikroklimat, to warzywa i owoce dłużej będą mogły utrzymać się w świeżości, niż w skrzyniach zrobionych z plastiku. Opakowania drewniane mają też kilka wad, jedną z nich jest duża łatwopalność, także w niektórych zastosowaniach problemem będzie wchłanianie wilgoci. Więcej na