Kierujący pojazdem ma w obowiązku pamiętać, że stan opon to bezpieczeństwo w czasie jazdy

Większość z nas jest raczej zgodna, że bezpieczeństwo podróżowania autem uwarunkowana jest w dużej części oponami. Opony są niejako najważniejszym i jedynym detalem styczności samochodu z drogą.

Kluczową rolę odgrywa głównie dobór właściwych opon, dopasowanych według parametrów producenta marki naszego pojazdu. Przy zakupie, warto zwrócić uwagę aby zakupione przez nas kormoran ogumienie było (więcej na ) wysokiej jakości i aby opony wyróżniały się najlepszymi osiągami, odpowiednimi dla naszego pojazdu. Ogumienie wiodących marek to głównie zapewnienie w obszarze bezpieczeństwa. Odpowiednie używanie opon to korzystanie z nich zgodnie ze specyfikacją podaną dla określonego typu opon.

Skoro bezpieczne warunki jazdy zależą w dużym stopniu od jakości opon na których jeździmy, to równie nasze bezpieczeństwo w trakcie jazdy silnie uwarunkowane jest ich stanem.

opony

Autor: Frank Weber
Źródło: http://www.flickr.com

Prowadzący samochodem powinni przeglądać poziom ciśnienia w swoich oponach, najlepiej raz w miesiącu, a przy tej okazji, sprawdzać również głębokość bieżnika oraz spojrzeć na jego wypaczenia lub nierówne zużycie. Podróż z zaniżonym ciśnieniem w ogumieniu jest nie tylko niebezpieczna. Taka jazda z za niskim ciśnieniem sprawia, że opony się przegrzewają a w konsekwencji mogą spowodować zniszczenie wewnętrznych części opon (np sprawdź).

Ponadto jazda na oponach z zaniżonym ciśnieniem spowodują nie tylko niepotrzebne wydatki spowodowane koniecznością częstej wymiany częściej zużywającego się ogumienia. Takie opony będą miały przede wszystkim wydłużony odcinek i czas hamowania, gorszą jakość prowadzenia i niewłaściwym panowaniem nad autem. opony – strona tutaj

Zbyt mocno napompowane opony mogą z kolei spowodować przedwczesną i nieregularną amortyzację opon a w efekcie zmniejszyć odporność ogumienia na uderzenia. W trakcie jazdy opony nagrzewają się, w oponach wzrasta ciśnienie powietrza. W związku z tym opony (alufelgi 16) michelin raczej nie należy pompować gdy będą ciepłe. Bezusterkowe i solidne ogumienie pirelli umożliwiają dobrą przyczepność opon, a więc zwiększają bezpieczeństwo jazdy kierowców i pasażerów.