Produkcja sprężyn

Sprężyny posiadają różnorodne kształty i rozmiary, ich wykorzystanie jest bardzo szerokie – widuje się je zarówno w łóżkach, samochodach czy zegarkach. Żeby sprężyna mogła wykonywać swoje zadanie, koniecznych jest parę elementów, najważniejsze z nich to: tworzywo z którego jest wykonana, oraz jej kształt.

Fabryka przemysłowa

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com
Standardowa sprężyna wygląda jak spiralnie zwinięty stalowy drut. Im grubszy drut, tym większe rozmiary może mieć produkt końcowy. Materiał, z którego wyprodukowana jest sprężyna implikuje jeden z najważniejszych elementów – twardość. Sprężyny o dużej twardości stosuje się przykładowo w częściach amortyzujących różnego rodzaju mechanizmów, miękkie natomiast we wspomnianych uprzednio łóżkach czy długopisach. Występują także tzw. sprężyny progresywne, które wykorzystywane są jako amortyzatory w samochodach. Ich twardość jest wartością zmienną w zależności od warunków, w jakich pracują.

Proces produkcyjnyCały proces wytwarzania rozpoczyna się od dobrania odpowiednich parametrów

Rurociągi w fabryce

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com

sprężyny – długości oraz grubości pręta, wytrzymałości sprężyny. Później właściwie uformowane druty z potrzebnego materiału o odpowiedniej sprężystości przycina się do wcześniej wybranej długości. Tak przygotowane części pręta umieszcza się w maszynie, która formuje sprężynę w wyniku specjalnego oddziaływania. W tym momencie można dostosować cechy sprężyny, zależnie od warunków w jakich jest produkowana. Innego rodzaju sprężyny produkuje się inaczej – sprężyny stosowane w zegarkach są przykładowo produkowane są ze zwiniętego cienkiego paska metalu. Ich proces wytwarzania jest jednak znacznie bardziej precyzyjny, niż w sytuacji typowych sprężyn.

Sprężyny występują wszędzie
Produkcja sprężyn (tworzenie sprężyn) stanowi część branży hutniczej, jest to jedna z najbardziej podstawowych metod wytworzenia pełnowartościowego elementu metalowego. Zapotrzebowanie na te elementy jest ciągle wysokie, te komponenty wykorzystuje się w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Przetrwały one próbę czasu i nic nie wskazuje na to, żeby w ciągu najbliższych paru dekad miały odejść do lamusa. Cech sprężyny nie da się zastąpić innymi elementami, próbowano je usunąć z układów amortyzujących wykorzystując zamiast nich układy hydrauliczne. Tego rodzaju układy mają jednak wiele wad, a ich produkcja i konserwacja jest znacznie bardziej kosztowna od produkcji sprężyn.

Nie czekaj, ponieważ jesteśmy tu (https://www.sport-dog.pl/) dla Ciebie. Stworzyliśmy szalenie interesujące wpisy. Pragniesz się z nimi zapoznać? Zapraszamy do nowej strony.