W jaki sposób należycie zadbać o własny samochód, czyli parę słów o pielęgnacji czterech kółek

Właścicieli czterech kółek możemy podzielić na dwie kategorie. W skład pierwszej zaliczają się pedanci, jacy bywają na myjni kilka razy na tydzień. Drugą grupę natomiast stanowią osoby, które nie przywiązujążadnejuwagi do czystości pojazdu. Najrozsądniej wypracować tzw. złoty środek. Można, a nawet trzeba myć auto. Nie popadajmy przy tym w skrajność, bo – jak powszechnie wiadomo – „lepsze” jest wrogiem „dobrego”.

biały samochód

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
W jaki sposób umyć samochód, by go nie porysować? W pierwszej kolejności odpadają myjnie (https://sklep.techkar.pl/produkty-techkar/akcesoria-czesci-myjek-cisnieniowych-techkar/weze_do_myjek_techkar/weze_stalowe_techkar/weze_stalowe_40m_techkar,2,3626) automatyczna, bo są mało skuteczne. Nie dość, iż nie są w stanie doczyścić najbardziej brudnych części samochodu, to dodatkowo istnieje spore prawdopodobieństwo, iż odrobinki piasku porysują lakier. Atrakcyjną możliwością jest w takim przypadku myjnia ręczna. Nie zapominajmy jednak o tym, iż i w tym przypadku powinniśmy przemyśleć plusy oraz minusy. Myjnia (sprawdź promocje na ramię obrotowe do myjnizobaczysz na tej stronie) ręczna, szczególnie, gdy posiadamy starsze auto, może źle wpłynąć na stan lakieru. W najgorszym przypadku skutkiem może stać się odpryskiwanie lakieru. Z tych powodów dużo osób wybiera samodzielne mycie auta. Za pomocą dobrych kosmetyków nasze auta będą wprost lśniące. Będziemy mieć przy tym pewność, iż nasze samochody są w najlepszych rękach i nie spotka nas jakakolwiek przykra sytuacja – zobacz .

Odpowiednie kosmetyki samochodowe to podstawa. Podobnie sprawy się mają w przypadku ścierek i innych szmatek. Mało kto wie, iż najlepiej do mycia auta używać ściereczek z mikrofibry. Z jakiego powodu nie należy używać gąbki? Bo gromadzi się na niej piasek, który może porysować lakier. Na naszej liście zakupów muszą się znaleźć środki do czyszczenia aluminium. Są one bardzo ważne, w przypadku gdy mamy alufelgi. Środki do czyszczenia aluminium sprawią, że felgi będą wyglądały jak nowe. Pamiętajmy o tym, że kosmetyki samochodowe należy dobrać z głową. Z pewnością przydadzą się nam szampony, środki nabłyszczające, woski oraz powłoki ochronne do lakieru. Poza tym trzeba zaopatrzyć się w porządne kosmetyki samochodowe do wnętrza auta. Mowa tutaj o pielęgnacji kokpitu oraz innych elementów. Samo odkurzanie może być niedostateczne. Jak często powinniśmy myć samochód? Częstotliwość może być różna w zależności od poszczególnych pór roku. Na jesieni i zimą należy myć pojazdy nieco częściej.

myjnia

Źródło: http://www.morguefile.com/
Plucha, deszcz a także śnieg źle wpływają na nasze samochody. Wiosną i latem sprawa jest znacząco bardziej łatwa. Mała ilość opadów , cudowna pogoda oraz świetne warunki wpływają na to, iż pojazdy są czyste o wiele dłużej. W efekcie samochody możemy myć średnio raz na dwa tygodnie. W szczególności, gdy mamy pojazd w białym lub innym jasnym kolorze. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o jego czystość, wówczas w każdej chwili możemy się spodziewać kawału żartownisiów, jacy na zakurzonej masce napiszą: „Eksperyment NASA. Nie myć!”