Czym się kierować przy zakupie opon? – oznaczenia i symbole.

Wszystkie ogumienia samochodowe mają szczegółowe opisy. Wystarczy prawidłowo interpretować opisy na ogumieniu, które są zunifikowane u wszystkich producentów opon. Bez względu na to czy nabywamy opony na sezon letni czy opony zimowe oznaczenia opon pozwalają dobrać właściwe ogumienie do pojazdu.

Nie wolno zapominać, że przy doborze opon koniecznie warto stosować się do wytycznych producenta samochodu. Instrukcje dotyczące rozmiaru i rodzaju opon odszukamy w książce pojazdu. Zakup opon to bez wątpienia istotna sprawa oddziałująca na poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy. Od kilkunastu lat stosuje się podział opon na trzy grupy pod katem jakości: klasa budżetowa, klasa średnia i premium. W kraju istnieje swobodny dostęp do około 30 różnych marek. Najogólniej można powiedzieć, że są opony tanie, niedrogie a dobre oraz bardzo dobre. Do tańszych zaliczyć możemy Kormoran opony. Obecnie ogumienie jest zaawansowanym technologicznie produktem, nad którego wyprodukowaniem pracuje sztab ludzi wykorzystujący drogie narzędzia. Przy produkcji tańszych opon bierze się głównie pod uwagę ekonomiczne aspekty produkcji, tak żeby kierowca niedrogiego samochodu miał możliwość ich zakupu. W przypadku opony z górnej półki, najważniejszy czynnik mający podstawowe dla kierującego parametry opony – adres tej strony – takie jak: przyczepność na suchej i mokrej drodze, głośność, emisja CO2, przyczepność, żywotność, a dopiero na końcu znaczenie ma cena.

Solidność ogumienia to bardzo ważny element jej właściwości, który wpływa na zużywanie się, drogę hamowania ale również na głośność opony. Z tego powodu stale prowadzone są prace nad doborem takiego składu mieszanki gumowej, który dostosuje się do warunków klimatycznych i temperaturowych, a przy tym zapewni komfort i gwarancję bezpieczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że zarówno stabilność opony Fulda, a także jej żywotność zależy od stylu jazdy. Korzystniejsze cenowo opony posiadają ograniczony dostęp do innowacyjnych możliwości – drogich i trudnych do wprowadzenia. Przed powzięciem decyzji o nabyciu zawsze trzeba upewnić się u sprzedawcy czy wybrane opony spełnią nasze oczekiwania i czy będą dobre dla naszego samochodu.