Syndicate content

ocena okresowa

warning: Creating default object from empty value in /var/www/vhost/wktp.pl/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Czym rożni się ocena 360 stopni od klasycznej formy oceniania pracy?

Mały podatnik czyli kto?
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Teraz pozyskanie odpowiedniego pracownika jest niezwykle ważnym składnikiem funkcjonowania każdej firmy. Kiedy jednakże zatrudnimy już tego typu osobę, która doskonale sprawdzi się na danym stanowisku, należy także zatroszczyć się o stały wzrost jej umiejętności. Realizuje się to zwykle za pomocą przeróżnego rodzaju szkoleń, wcześniej jednak musimy wiedzieć, w jakim zakresie rozwój naszych pracowników nie odbywa się tak jakbyśmy tego oczekiwali.

Jakim sposobem kompleksowo ocenić postawę pracownika?

Autor: materiały prasowe
Współczesne, dynamiczne tempo życia nie omija organizacji, które muszą być przygotowane na ciągły rozwój. W dobie zmian cywilizacyjnych oraz niezwykle szybkiego rozwoju technologicznego bardzo ważne jest, aby organizacja była podatna na zmiany. Według tego samego kryterium powinna dobierać pracowników.

Przydatność okresowych ocen pracowników

Biznesmen
Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Dzisiaj zatrudnienie wykwalifikowanego pracownika bywa bardzo ważnym elementem działalności każdej firmy. Kiedy jednak odszukamy już taką osobę, która świetnie sprawdzi się na konkretnym stanowisku, musimy także zatroszczyć się o nieustanny wzrost jej kwalifikacji. Realizuje się to zwykle przy pomocy przeróżnego rodzaju szkoleń, wcześniej jednakże trzeba posiadać wiedzę na temat tego, w jakich kategoriach rozwój naszych pracowników nie odbywa się tak jakbyśmy tego oczekiwali.